Erasmus+ InnHUB

InnHUB Gdańsk

ul. Wita Stwosza 53
kontakt ogólny:
Łucja Gasik-Rachubińska, lucja.gasik-rachubinska@frse.org.pl

15 kwietnia 2024 r.
Gra: Przepis na demokrację.
Podczas wydarzenia zagramy w grę „Democracy Cake – Przepis na demokrację” oraz przedstawimy informacje i tzw. świadectwa związane z wymianami młodzieży. Gra pozwala uczestnikom budować własne państwa i demokracje i jednocześnie zachęca do dyskusji nad ich składnikami. Przyczyni się do bardziej świadomego głosowania w nadchodzących wyborach.
Ponadto na koniec spotkania chcemy przedstawić uczestnikom podstawowe informacje na temat wymian młodzieży oraz zachęcić do angażowania się w takie działania i inicjowanie ich. Wydarzenie będzie realizowane w trakcie szkolenia dla osób pracujących z młodzieżą (którego liderem jest Instytut Współpracy Regionalnej). Uczestnicy będą mogli spotkać się, porozmawiać z uczestnikami z zagranicy i wymienić się doświadczeniami.
Organizator projektu: Instytut Współpracy Regionalnej, godz. 12:00-14:00.

16 kwietnia 2024 r.
Wolontariat zagraniczny krok po kroku – spotkanie dla licealistów i studentów na temat możliwości oferowanych przez program Europejski Korpus Solidarności. Prezentacja projektów wolontariatu oraz spotkanie z obecnymi wolontariuszami EKS.
Organizator: Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku wraz z zaproszonymi do współorganizacji innymi NGO z Trójmiasta, którzy goszczą wolontariuszy EKS.

17 kwietnia 2024 r.
Erasmusowe-love: wyjaśniamy wszystko, co fake’owe.
Czy zastanawiałaś/eś się kiedyś, co jest prawdą, a co fałszem w temacie programów takich jak Europejski Korpus Solidarności i Erasmus+? Słyszałaś/eś wiele rozbieżnych opini i informacji od różnych osób i trudno Ci posklejać wszystko w jedną całość?
Weź udział w naszym spotkaniu, na którym będziesz mieć okazję dowiedzieć się więcej o projektach oferowanych w ramach programów Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, nastawionych na zdobywanie nowych kompetencji i poszerzanie horyzontów.
Przez całe spotkanie możesz uczestniczyć w warsztatach i quizach, a o godz. 10:00 i 12:00 poprowadzimy krótkie wykłady informacyjne.
Podczas wydarzenia:
– Dowiesz się więcej nt. Europejskiego Korpusu Solidarności i Erasmus+.
– Stoczysz walkę z fake newsami i stereotypami.
– Porozmawiasz z wolontariuszami EKS.
– Przekonasz się, czym jest myślenie krytyczne.
– Przetestujesz swoją wiedzę w naszych quizach.
Centrum Współpracy Młodzieży w Gdyni, projekt „Solidarity Snowball Effect”, godz. 10:00-14:00.

18 kwietnia 2024 r.
„Rozwijaj się lokalnie, inspiruj globalnie: wolontariat europejski”: wydarzenie poświęcone promocji aktywnego obywatelstwa poprzez wolontariat. Uczestnicy dowiedzą się więcej o Europejskim Korpusie Solidarności. Organizatorzy z Klubu Sportowego Beniaminek opowiedzą m.in. o kwestiach priorytetowych mających znaczenie dla młodych ludzi, takich jak ekologia czy włączenie cyfrowe, a także podzielą się doświadczeniem z zaangażowania się w tego typu działania. Ostatnim punktem spotkania będzie możliwość wymiany spostrzeżeń z zagranicznymi gośćmi oraz wolontariuszami Europejskiego Korpusu Solidarności.
Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego – piętro 3, pokój 3.37, godz. 12:00-14:00.

InnHUB Katowice

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, budynek A
kontakt ogólny:
Marta Iwańska, marta.iwanska@frse.org.pl

16 kwietnia 2024 r.
Warsztaty dla młodzieży z grą INVEST IN: zostań urzędnikiem samorządowym i rozwijaj swoje miasto!
INVEST IN to gra symulacyjna o charakterze negocjacyjnym, w której od czterech do ośmiu graczy wciela się w role urzędników samorządowych oraz potencjalnych inwestorów, zainteresowanych rozwinięciem nowego biznesu w ich gminie. Wspólnie muszą przeprowadzić proces diagnozy stanu miejscowości oraz dojść do porozumienia co do lokalizacji i warunków powstawania inwestycji. Wszystko w trzech rundach związanych z planowaniem przestrzeni, przygotowaniem oferty oraz negocjacjami. Gra została przygotowana wspólnie z Polską Agencją Inwestycji i Handlu oraz z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji na potrzebę pilotażowego projektu wdrażania nowych standardów dotyczących obsługi inwestora w samorządach z województwa warmińsko-mazurskiego.
Zapraszamy zainteresowanych nauczycieli do zgłaszania swoich grup ze szkół średnich na rozgrywki. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia proszę przesyłać na adres: marta.iwanska@frse.org.pl

Wydarzenie odbędzie się w siedzibie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (ul. Bogucicka 3, 40-227 Katowice), sala 121 w budynku A.
Harmonogram rozgrywek:
10:00-12:00 – grupa I;
12:30-14:30 – grupa II.
Warsztat poprowadzi Teodor Sobczak z Fundacji Wspierania Edukacji i Rozwoju „Innowatorium”.

InnHUB Kraków

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, ul. Rakowicka 27, sala 008
kontakt ogólny:
Ada Szpot, ada.szpot@frse.org.pl

12 kwietnia 2024 r.
BIURO EUROPEJSKIEJ PRZYGODY: Wolontariat zagraniczny krok po kroku. Przyjdź i dowiedz się, jak wyjechać na wolontariat za granicę (i to zupełnie za darmo!) w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Warsztaty dla dwóch grup poprowadzi ekspertka z Narodowej Agencji EKS.
9:30-11:00 – warsztat o wolontariacie
11:00-12:00 – punkt informacyjny
12:00-13:30 – warsztat o wolontariacie

InnHUB Łódź

Politechnika Łódzka, ul. Żwirki 36, sala 1 lub 22
kontakt ogólny:
Magdalena Senator, magdalena.senator@frse.org.pl

15 kwietnia 2024 r.
BIURO EUROPEJSKIEJ PRZYGODY: spotkanie informacyjne na temat Europejskiego Korpusu Solidarności. Przyjdź i dowiedz się, jak wyjechać na wolontariat za granicę lub jak zrealizować lokalny projekt.
sala 22
10:00-11:00 – prezentacja o EKS
11:00-12:00 – konsultacje z Narodową Agencją, stoisko informacyjne

16 kwietnia 2024 r.
Warsztat: Jak mogę się zaangażować? O możliwościach dla młodzieży oraz o tym, jak je stworzyć.
Warsztat obejmie szeroko pojętą tematykę możliwości, jakie UE oferuje młodym ludziom (program Erasmus+, wymiany młodzieżowe, projekty oraz wydarzenia lokalne, możliwości dla studentów), a także skupi się na generowaniu pomysłów na projekty młodzieżowe oraz na tym, jak przerodzić swój pomysł w działanie.
Organizator projektu: Stowarzyszenie Rozprawy o Europie.
Sala 22, od godz. 14:00.

17 kwietnia 2024 r.
Warsztat: Czym jest partycypacja i jak zacząć życie w projekcie? Możliwości Erasmus+ dla młodzieży. Spotkanie poprowadzi ekspertka z Narodowej Agencji Programu Erasmus+ – Agnieszka Cieślak.
Sala 1
Warsztat potrwa ok. 2 godz., od 13:30 do 15:30.

InnHUB Opole

Politechnika Opolska, Centrum Nauka i Biznes, ul. Waryńskiego 4

15 kwietnia 2024 r.
EuroGames Challenge – Turniej Gier Planszowych
Eurodesk Opole / Europa Iuvenis

InnHUB Poznań

Uniwersytet Adama Mickiewicza, sala Welcome Center, ul. św. Marcin 78
kontakt ogólny: Marcin Witkowski, marcin.witkowski@frse.org.pl

12 kwietnia 2024 r.
Warsztaty dla młodych ludzi na temat partycypacji i aktywnego obywatelstwa.
– Wprowadzenie, o wydarzeniu. 
– Możliwości uczestnictwa na różnych poziomach: lokalnym, krajowym i międzynarodowym (ESC, działania Erasmus+). Narodowe Agencje i ich rola.
– Jak wziąć udział w wolontariacie krok po kroku (współprowadzony przez wolontariuszy Logos).
– Wybory europejskie i ich znaczenie – zaproszony gość (ekspert).
– Sesja na temat krytycznego myślenia i umiejętności korzystania z mediów w kontekście uczestnictwa w życiu demokratycznym. 
– Przykłady lokalnych działań partycypacyjnych wspieranych przez Logos – minigranty Global Platform i projekty solidarnościowe. 
– Ćwiczenie – opracowywanie pomysłu na projekt w ramach możliwości projektów solidarnościowych (termin 5 maja – uczestnicy mogą już zgłosić swój projekt). 
– Quiz sprawdzający wiedzę.
Ivan Hryniuk, Logos Polska, godz. 10:00-14:00.

15 kwietnia 2024 r.
Warsztaty kreatywne poświęcone wolontariatowi zagranicznemu pt. „Wolontariat –  uczenie się, przygoda, rozwój i podróż w jednym”. Zajęcia poprowadzą wolontariusze Europejskiego Korpusu Solidarności. Promowanie możliwości oferowanych przez EKS – wyjazd za granicę na projekt wolontariatu.
Jakub Juszkiewicz Wrotek, CiM Horyzonty Poznań, godz. 12:00-15:00.
Warsztaty dla dwóch grup młodzieży (1 godz. 15 min na jedną grupę).

16 kwietnia 2024 r.
BIURO EUROPEJSKIEJ PRZYGODY: spotkanie informacyjne na temat Europejskiego Korpusu Solidarności. Przyjdź i dowiedz się, jak wyjechać na wolontariat za granicę lub jak zrealizować lokalny projekt. Skonsultuj swój pomysł na projekt lub wniosek o dofinansowanie.
12:00-13:00 – prezentacja o EKS
13:00-14:00 – konsultacje z Narodową Agencją, stoisko informacyjne

17 kwietnia 2024 r.
Centrum Wykładowe Politechniki Poznańskiej, 17:00-19:00
Warsztaty z grami Eurodesku: EU on Board, TimeToMove, Euroszanse.
Fundacja Rysy, Eurodesk Poznań

InnHUB Wrocław

Politechnika Wrocławska, plac Grunwaldzki 19
kontakt ogólny: Jakub Zieliński, jakub.zielinski@frse.org.pl

15 kwietnia 2024 r.
BIURO EUROPEJSKIEJ PRZYGODY: spotkanie informacyjne na temat Europejskiego Korpusu Solidarności. Przyjdź i dowiedz się, jak wyjechać na wolontariat za granicę lub jak zrealizować lokalny projekt. Skonsultuj swój pomysł na projekt lub wniosek o dofinansowanie.
12:00-13:00 – prezentacja o EKS
13:00-14:00 – konsultacje z Narodową Agencją, stoisko informacyjne